Accomplishments

2018 YMCA National Championships

Y Nationals Team Walk In
Team Walk-In at 2018 Y Nationals in Toledo, OH 

A huge congratulations to Richella Velarmino for becoming the All-Around Junior Level 8 Champion and MacKenzie VanNatta for becoming the All-Around Senior Championship Division Champion!

Huge congratulations are in order for our Level 8 team who placed third and our Championship girls who placed first! Way to go!

Congratulations to the following gymnasts for competing at this year's Nationals!

Championship Division 
Event places from both days combined and all-around day one

  • MacKenzie VanNatta: first on vault, first on bars, first on beam, second on floor
  • Naomi Crittendon: first on vault, second on beam, first on floor, fifth all-around
  • Katherine Verkuyl: third on vault, fourth on bars, third on beam, fourth on floor, second all-around
  • Maura Lenzi: fifth on bars, fifth on beam, second on floor, fourth all-around

Level 8

  • Sydney Buckholz: sixth on floor 
  • Addison Day-Esson: third on bars, second on beam, fourth on floor, tenth all-around
  • KiKi Bigayan: fifth on bars, third on floor, nineteenth all-around
  • Fatima Hernandez: fifth on bars, twenty-fifth all-around
  • Yana Healy: second on bars, first on floor
  • Hannah Lorenz: fourth on beam, twenty-third all-around
  • Richella Velarmino: first on vault, first on bars, first on beam, fourth on floor

Level 6

  • Kyla Eastman: fourth on vault, fourth on beam, fourth on floor, seventh all-around

Level 4

  • Emili Adachi: second on bars, first on beam, first on floor, first all-around
  • Jessie Algeo: first on bars, first on beam, fourth all-around

Level 3

  • Keely Allen: first on bars, second all-around
  • Jayla Cherry-Boutte: third on vault, first on beam, fourth all-around

Top 10 Optional Regionals (WA, OR, ID, MO, AL, HI) 2017/2018

Kendal Walls 3rd
Katherine Verkuyl 4th
MacKenzie VanNatta 4th
Hannah Lorenz 6th
Maura Lenzi 6th
Sadie Smith 7th

Congratulations to Katherine Verkuyl and MacKenzie VanNatta for qualifying for Level 9 Western National Championships.  Additional recognition to MacKenzie VanNatta: National Beam Champion, 3rd All Around, 9th Bars and Vault.

COACHES

Coach Kevin Milliren
Coach Carleigh Rounds
Coach Lacey Kuckelmann
Coach Sarah Crum
Coach Georgia Innocenzi
Coach Celine Evans
Coach Linda Hamlin
Coach Hannah Hamlin
Coach Crystal Apostol
Coach Deborah Cabanos
Coach Lyn VanNatta
Coach Grace Verkuyl

Top 10 State Finishers 2017/2018

COMPULSORY LEVELS

Level 2

Rylee Jensen 1st
Leilani Walker 1st
Loraialene Rim 2nd
Bella Carroll 2nd
Olivia Tiggs 2nd
Valeria Meyers 3rd
Daphne Nguyen 4th
Jada Boone 5th
Elise Bouchard 6th
Faith Jordan 6th
Beatrice Davids 6th
Alessandra Esparza 7th
Evelyn Weller 8th
Fiona Wilkerson 9th

Level 3

Myia Fulsom 4th
Keely Allen 5th
Cora Bird 7th
Isabella Smith 7th
Jayla Cherry-Boutte 9th
Caroline Turner 9th
Rebekah Swinth 10th
Syreeta Brinson 9th

Level 4

Kennady Hudson 4th
Alison Whalen 4th
Jessica Rotari 5th
Lakiyah Harvey 5th
Malaya Jove 6th
Emili Adachi 8th

Level 5

Julia Davis 2nd
Emma Pires 2nd
Anna Edwards 6th
Gisselle Bisarra 8th
Larkin Blue 9th
Destiny Simmons-Cornelius 9th

Compulsory All Star Team

Myia Fulsom
Cora Bird
Reese Nichols
Alison Whalen
Emili Adachi

OPTIONAL LEVELS

Level 6

Brenna Stirling 1st
Makya Dawson 8th
Aleyia Franklin 9th

Level 8

Kendal Walls 1st
Maura Lenzi 4th
Kailiyana Bigayan 8th

Level 9

MacKenzie VanNatta 2nd
Katherine Verkuyl 4th

USAG Region 2 Championships 2017

Our competing gymnasts were :

Maura Lenzi, Caryl Lacsina, MacKenzie VanNatta, Naomi Crittendon, Katie Verkuyl and Jordan Marchand

Here are some of the highlights (top 10 finishes):

MacKenzie VanNatta All Around Champion (Senior B Division) – 1st Place on Floor – 1st Place on Beam – 4th on Vault – 9th on Bars

MacKenzie’s all around score of 37.85 was the high score of the 3rd session and fourth highest for all level 8’s in the meet!

USGA Region 2 Championships 2016-2017

 

Katie Verkuyl All Around Champion (Senior A Division) – 1st Place on Floor – 2nd Place on Beam – 7th Place on Vault – 8th Place on Bars

USGA Region 2 Championships 2016-2017

 

Naomi Crittendon – 5th Place All Around (Senior A Division) – 1st Place on Beam – 4th Place on Vault – 4th Place on Floor

 

Jordan Marchand – 9th Place All Around (Senior C Division) – 5th Place on Bars – 6th Place on Vault

 

Caryl Lacsina – 6th Place on Floor (Junior B Division)

 

Maura Lenzi – 8th Place on Bars (Child B Division) – tie for 5th Place on Beam

 

2017 Top 10 Compulsory State Finishers

Level 2 Team placed 1st at the South Sound Sectionals!

                               Level 2

                  Jazzlyn-Rei Smith - 1st place

 Kennedy Evangelista - 1st place   Hokulani Mose - 2nd place  

 Jessica Rotari - 1st place                Emily Poling - 3rd place

 

                             Level 3

Jenna Baglio 3rd          Amy Pham 2nd

Lakiyah Harvey 4th     Chloe Simeon 8th

                            Level 4

Jenna Quigley 2nd        Giselle Bisarra 3rd

Julia Davis 7th               Cora Smith 7th

Larkin Blue 9th              Aleyia Franklin 9th

Brenna Stirling 9th       Alison Whalen 9th

        Destiny Simmons-Cornelius 9th

Top 10 Optional State Finishers 2016/2017

                                                                                                                               Compulsory All Star Team

                                                                                                                            Julia Davis       Aleyia Franklin    Chloe Simeon    

                                                                                                                                   Jenna Baglio                     Amy Pham

Compulsory All-Stars

Level 6

Team placed 9th in State!

Kayla Armstrong 3rd Mackenzie Allard 4th

Makya Dawson 7th Dakota Berry 10th

Chloe Robinson 10th

Level 7

Team placed 5th in State!

Kailiyana Bigayan 3rd Hannah Lorenz 3rd

Fatima Hernandez 4th Sydney Buckholz 5th

Yana Healy 5th Addison Day-Esson 6th

Sadie Smith 8th Tayalicia Brooks 9th

 

Level 8

Team placed 4th in State!

Katie Verkuyl 1st MacKenzie VanNatta 2nd Jordan Marchand 3rd Naomi Crittendon 4th

Caryl Lacsina 4th Maura Lenzi 8th

Kendall Walls 8th

 

Top 10 Optional Regionals (WA, OR, ID, MO, AL, HI)

MacKenzie VanNatta 1st Katie Verkuyl 1st

Naomi Crittendon 5th

 

2016 Top 10 Optional State Finishers 

Level 6    

  • Julia Beardemphl 4th 

  • Tayalicia Brooks 7th            

  • Caryl Lacsina 7th 

  • Hannah Lorenz 5th 

  • Jordan Riggs 7th 

  • Sadie Smith 8th 

 

Level 8 

  • Naomi Crittendon 10th

  • Jordan Marchand 10th 

  • Olivia Reardon 5th 

2016 Top 10 Compulsory State Finishers

Level 2  

  • Destiney Simmons-Cornelious 5th 

  • Jazmine Dearlove 5th 

  • Bella Hamilton 9th 

  • Alli McGhinnis 4th 

  • Ellori Moon 2nd  

  • Chloe Sanchez 10th 

  • Brenna Stirling 1st  

  • Alison Whalen 4th 

Level 3

  • Emili Adachi 5th 

  • Jessica Algeo 9th

  • Jenna Baglio 10th 

  • Gisselle Bisarra 3rd  

  • Anna Edwards 8th 

  • Zoe Edwards 8th

  • Malaya Jove 5th 

  • Zoe McIntosh 3rd 

  • Amy Pham 7th  

  • Emma Pires 6th 

  • Jenna Quigley 10th 

  • McKenna Whitney 10th 

Level 4 

  • Kayla Armstrong 2nd 

  • Claire Bailey 8th 

  • Kailiyana Bigayan 3rd 

  • Kyla Eastman 1st 

  • Alexandria Guaydacan-Castello 5th 

  • Samara Lonzaga 5th 

  • Alison McDougall 8th 

  • Ciana Nolasco 8th 

  • Isabella Presley 9th 

  • Anneka Skoog 2nd 

2014/2015 SEASON

Hannah Hamlin, Level 9

  • Regionals 1st bars/ 1st AA

  • Westerns 10th beam

  •  Y-Nationals- 2nd AA Championship

Level 7 Optionals State Meet, Individual Top 10 Finishers

Olivia in 1st

  • Olivia Reardon - 1st

  • Amaya Evans - 4th

  • Mackensie Vanetta - 5th

  • Katherine Verkuyl - 9th

Level 8 - 1st Place Team, Y Nationals

2015 Y Nationals Level 8 1st Place

Level 3 Team Washington State Champions

 

Level 3 Individual Top 10 Finishers (In their age divisions)

  • Cecily Olson - 1st

  • Kailiyana Bigayan - 1st

  • Anneka Skoog - 1st

  • Emerson Trim - 2nd

  • Yana Healey - 3rd

  • Claire Bailey - 5th

  • Zoe McIntosh - 10th

Level 4 Individual Top 10 Finishers (In their age divisions)

  • Jordan Riggs - 1st

  • Hannah Lorenz - 1st

  • Julia Beardemphl - 1st

  • Tayalicia Brooks - 5th

  • Sadie Smith - 5th

  • Fatima Hernandez - 5th

*** 7 level 3 and level 4 Grace Gymnasts made it on to the "All-Star Team" which takes the top 12 gymnasts from each level at the Sectionals (Region) Championships to then join with the other top gymnasts from the SOUTH region to compete against the other regions from around the state at a separate meet on the same weekend as the State meet.

South Region Gymnasts from Grace Gymnastics

Grace Gymnastics South Region Level 4's